Steering & Program Committees

Steering Committee

Program Committee (to confirm)

  • Maribel Acosta, KIT (DE)
  • Sofia Angeletou, BBC (UK)
  • Marie-Aude Aufaure,  Ecole Centrale Paris (FR)
  • Uldis Bojars, University of Latvia (LV)
  • Anne Boyer, Lorraine University (FR)
  • Michel Buffa, University of Nice (FR)
  • Tobias Bürger, Capgemini SD&M (DE)
  • Ciro Cattuto, ISI Foundation (IT)
  • Pierre-Antoine Champin, Lyon University (FR)
  • Amélie Cordier, LIRIS,  Lyon University (FR)
  • Mathieu d’Aquin, KMi, Open University (UK)
  • Alicia Díaz, La Plata University (AR)
  • Fred Durão, University of Aalborg (DK) (DK)
  • Michael Erdmann, Ontoprise (DE)
  • Fabien Gandon, INRIA - Edelweiss (FR)
  • Siegfried Handschuh, DERI (IE)
  • Guoqian Jiang, Mayo Clinic (US)
  • Malte Kiesel, DFKI (DE)
  • Jakub Kotowski, University of Munich (DE)
  • Markus Krötzsch, University of Oxford (UK)
  • Magnus Knuth, Hasso Plattner Institute, University of Potsdam (DE) 
  • Christoph Lange, University of Bonn / Fraunhofer IAIS, (DE)
  • Pierre Maret, Saint-Etienne University (FR)
  • Claudia Müller-Birn, FU Berlin (DE)
  • Grzegorz J. Nalepa, AGH University of Science and Technology (PL)
  • Amedeo Napoli, CNRS, LORIA (FR)
  • Alexandre Passant, seevl / DERI (IE)
  • Myriam Ribière, Alcatel-Lucent Bell Labs (FR)
  • Matthew Rowe, University of Sheffield (UK)
  • Joel Sachs, University of Maryland Baltimore County (US)
  • Harald Sack, Hasso Plattner Institute, University of Potsdam (DE) 
  • Matthias Samwald, Medical University of Vienna & Vienna University of Technology (AT)
  • Daniel Schwabe, University of Rio de Janeiro (BR)
  • Hala Skaf-Molli, LINA, Nantes University (FR)
  • Milan Stankovic, Hypios & University Paris-Sorbonne (FR)
  • Henry Story, Apache Software Foundation (FR)
  • Sebastian Tramp, Universität Leipzig (DE)
  • Francky Trichet, LINA, Nantes University (FR)
  • Mischa Tuffield, PeerIndex (UK)
  • Josef Urban, Radboud Universiteit, Nijmegen, Netherlands (NL)